Lucerna w żywieniu zwierząt – kiedy susz z lucerny?

Peggy_Marco / Pixabay

Lucerna jest ceniona wśród ludzi od tysięcy lat. Uznawana jest za pierwszą roślinę w dziejach ludzkości, którą zaczęto stosować w lecznictwie. Sprawdziła się ona zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt gospodarskich. Do dzisiaj lucerna jest składnikiem diety zwierząt hodowlanych. Wykorzystywana jest w formie świeżej, jak i suszonej.

Kiedy podawać susz z lucerny zwierzętom hodowlanym?

Susz z lucerny możemy wzbogacić paszę dla zwierząt młodych, które dzięki niej rosną szybko i prawidłowo, są zdrowe i silne. Wskazane jest również podawanie lucerny samicom, które muszą wykarmić swoje młode własnym mlekiem (krowy, konie, owce, kozy, króliki i inne). Zwierzęce matki dzięki lucernie szybciej powracają do sił po porodzie oraz mają możliwość wykarmienia swego potomstwa na zdrowe i silne, a w przypadku krów, owiec i kóz także oddać mleko ludziom.

Kury nioski, które są karmione suszem lucernowym, znoszą jajka o intensywnym kolorze żółtka. Dzięki temu użyte jaja w produkcji makaronów i majonezu dają ładny żółty kolor tym produktom spożywczym. Duże znaczenie ma także takie jajko przy pieczeniu ciast również ze względu na kolor ciemnożółtego żółtka, nadającego smakowity wygląd ciastom np. biszkopt, drożdżowiec.

Lucerna jest także wskazana zwierzętom, które borykają się z chorobą wrzodową żołądka, są niedożywione, w rekonwalescencji lub po prostu jest zima. Zimą lucerna jest bardzo ważnym składnikiem w diecie wszystkich zwierząt hodowlanych roślinożernych. Latem, gdy zwierzęta przebywają dużo na słońcu, powinno się podawać lucernę z rozwagą ze względu na możliwość wystąpienia poparzeń słonecznych na skórze zwierzęcia (tzw. fotouczulenie i dermatoza), podobne do tych, jakie wywołuje także dziurawiec i arcydzięgiel litwor. Na fotoalergię i choroby skórne najbardziej narażone są konie.

Jakie składniki odżywcze ma susz z lucerny?

Lucerna świeża, jak i suszona to bogactwo składników mineralnych, witamin i innych korzystnie wpływających na wzorową kondycję zwierząt hodowlanych. Spośród minerałów należy wymienić wapń, potas, mangan, miedź, żelazo. Występujące witaminy w lucernie to A, z grupy B (1, 6, 12), C, E, K i D.

Oprócz tego w lucernie wyodrębnić można m.in. kwasy organiczne, pektyny, puryny i inne związki, które wpływają korzystnie na cały organizm i zachowanie wysokiej jego odporności na choroby. Dzięki lucernie można u zwierząt hodowlanych zapobiec lub wyleczyć schorzenia na tle zapalnym i grzybiczym oraz wspomniane już wcześniej wrzody żołądka, pomóc w pobudzeniu laktacji i jej zwiększeniu.

Susz z lucerny w postaci siana czy granulatu, który wybrać?

Suszoną lucernę można podawać w postaci suchej lub zwilżonej zwierzętom z pełnym uzębieniem, aby mogły takie siano dokładnie przeżuć. Można też wymieszać susz z innym pokarmem (paszą), co pozwala zachęcić zjedzenia lucerny przez zwierzęta, które nie przepadają za jej smakiem.

Granulowana lucerna w szczególności polecana jest ptakom tucznym i kurom nioskom oraz koniom podatnym na kaszel (podawanie lucerny zmniejsza objaw kaszlu). Warto podawać w takiej postaci lucernę także roślinożernym oseskom (cielakom, źrebakom), które jeszcze nie potrafią dobrze przeżuwać pokarmu.

Możesz również polubić…